Prepáčte, stránka "offcanvas-col1" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col2" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col3" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col4" neexistuje.

Na čo si pri kúpe ojazdeného auta dať pozor?

Na čo si pri kúpe ojazdeného auta dať pozor?

Plánujete si kúpiť ojazdené auto? Ak ste sa rozhodli oželieť vôňu novučičkého auta a kúpiť radšej jazdené, pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré pri kúpe treba rozhodne sledovať. Aby sa tak nestalo, že stratíte radosť aj nervy. 

Kúpa auta “z druhej ruky” alebo z autobazáru, je vždy lacnejšia (a ekologickejšia) možnosť, než si kúpiť nové. Vaše rozhodnutie určite schvaľujeme! Pri kúpe jazdeného auta viete ušetriť tisíce eur ale stále kúpiť skvelé a spoľahlivé auto. Aby sa ale z radosti nestala nočná mora, tieto veci pri kúpe auta určite sledujte.

 

Čo vlastne chcem?

Na úvod si ujasnite, aké auto chcete. Malé, veľké, do mesta alebo na prácu?  Nemusíte mať na očiach konkrétnu značku a model, ale aspoň si utrieďte myšlienky, stanovte kritériá a pri hľadaní sa zamerajte na tieto vaše požiadavky. Nerobte kompromis (iba ak v cene). Radšej hľadajte dlhšie. Nestratíte sa tak v záplave áut a vyhnete sa tomu, že skončíte s nepraktickým autom pre Vás. 

 

Online kontrola

Našli ste vhodné auto? Výborne! Ešte predtým, než ho pôjdete obhliadnuť, si auto preverte online. Stačí, ak si od majiteľa či autobazáru vypýtate VIN číslo vozidla. Ak má problém Vám toto číslo poskytnúť, radšej s ním ďalej neobchodujte.  Skutočne poctivý predajca vám toto číslo bez problémov poskytne.

Skvelým pomocníkom na overenie originality vozidla či jeho technickej alebo emisnej kontroly je webová stránka stkonline.sk.

 

Fyzická kontrola

Keď prídete na obhliadku, doprajte si čas a auto si poriadne poobzerajte z blízka. Pamätajte, že nablýskaný exteriér a interiér je iba marketingový ťah. Možno sa ním majiteľ snaží niečo zakryť. Preto si všímajte detaily. 

Korózia sa najčastejšie zvykne objavovať na okrajoch dverí, blatníkoch a v spodnej časti karosérie. Ak sa vám podarí dostať pod auto, hľadajte aj dodatočné zvary. Môžu zaznamenať opravy či dokonca skladania z iných áut.

Počas obhliadky zovňajšku sledujte aj na škáry medzi dverami, kufrom, kapotou. Všetky tieto časti by mali krásne lemovať auto. Ak nesedia dobre, pravdepodobne ide o búrané auto - prípadne veľmi nešetrnú jazdu.

V interiéri zase sledujte, či v aute nie je nepríjemný zápach - mohol by značiť zatekanie. Ak kryt airbagu nelímcuje volant, auto bolo búrané. Nezabudnite ani na kontrolky. Diagnostiku elektroniky si dokážete urobiť aj vy sami. Stačí strčiť kľúč do zapaľovania a otočiť ho do prvej polohy (ready). Rozsvietiť by sa mali všetky kontrolky, no ak nezhasnú postupne, ale naraz, pravdepodobne je niečo zle.

 

Testovacia jazda

Teraz, keď už auto poznáte z každej strany je čas na prvú jazdu. Trvajte na skúšobnej jazde - bez nej auto rozhodne nekupujte. Ak ste si všimli klepanie motora, pískanie, plávajúci podvozok, hlučné motorčeky stieračov či sťahovačov okien, od kúpenia auta ruky preč. V prípade, že vám majiteľ auta namiesto skúšobnej jazdy ponúka prevezenie, pravdepodobne niečo skrýva. 

 

Kúpa auta

Našli ste auto, ktoré chcete kúpiť? Gratulujeme! Nezabudnite spísať a podpísať kúpno-predajnú zmluvu a venovať zvýšenú pozornosť najmä zmluvným podmienkam. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa a ak sa vám niečo nezdá, radšej zmluvu nepodpisujte.

Pri kúpe ojazdeného vozidla musíte vždy dostať originály všetkých potrebných dokladov a dva kľúče. V opačnom prípade radšej od takého obchodníka dajte ruky preč.

Ak kupujete auto v autobazáre mali by vám k vozidlu poskytnúť aj výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Tento register by mal chrániť spotrebiteľa pred kúpou auta so stočenými kilometrami. Ak vám predajca tento výpis nevydá, hrozí mu pokuta. 

Ísť späť