Prepáčte, stránka "offcanvas-col1" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col2" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col3" neexistuje.

Prepáčte, stránka "offcanvas-col4" neexistuje.

5 TIPOV AKO ODHALIŤ PODVODY PRI KÚPE OJAZDENÉHO AUTA

5 TIPOV AKO ODHALIŤ PODVODY PRI KÚPE OJAZDENÉHO AUTA

Kúpa auta z druhej ruky môže byť poriadny risk. Netreba sa toho však báť. Poradíme vám, ako odhaliť podvody pri kúpe ojazdeného auta a kúpiť auto, ktoré nie je kradnuté, neodborne opravené alebo so stočenými kilometrami. Podvody možno odhaliť pomerne ľahko. Ak sa budete držať našich tipov, kúpe perfektné ojazdené auto, ktoré vám bude slúžiť ešte roky.

1. Pozor na stočené kilometre

Tento podvod je pomerne častý, pretože čím menej kilometrov auto má, tým jeho cena môže byť vyššia. So zistením, či bol počet najazdených kilometrov zámerne znížený, môže pomôcť skúsený automechanik. Vykoná sa porovnaním miery opotrebenia motoru či interiéru vozidla s počtom najazdených kilometrov. 

Výhoda je, ak kupujete auto v autobazáre. Po novom sú povinný vám k vozidlu poskytnúť aj výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Tento register by mal chrániť spotrebiteľa pred kúpou auta so stočenými kilometrami. Ak vám predajca tento výpis nevydá, hrozí mu pokuta. 

2. Zistite, či je auto kradnuté

Kradnutých áut je na trhu s ojazdenými autami viac než dosť. Súčasné podmienky však umožňujú overiť si, či kupovaný automobil nie je nahlásený ako kradnutý. Slúžia k tomu databázy kradnutých vozidiel na stránkach ministerstva vnútra. K tomu sú automobily registrované do Centrálneho registra overované v európskych policajných pátracích systémoch po odcudzených vozidlách. 

3. Zistite, či auto nie je v exekúcii

Bohužiaľ, aj toto je veľmi častý podvod pri predaji ojazdených áut. Ak kúpite auto v exekúcii hrozí vám, že vám môže exekútor auto kedykoľvek zabaviť. Overte si prípadnú exekúciu v Centrálnej evidencii exekúcií na stránkach komory exekútorov. 

4. Skontrolujte, či auto nebolo havarované

Ako odhaliť, či auto náhodou nebolo havarované? Takáto kontrola je trocha zložitejšia a bude si vyžadovať technické znalosti, alebo aspoň sedliacky rozum. Najlepšie bude, ak si ku kúpe vezmete aj odboríka, ktorý auto skontroluje. Všímajte si odlišný odtieň laku na jednotlivých dieloch karosérie, inepravidelnosť špár či ich prítomnosť tam, kde by byť nemali. Sledujte či jednotlivé časti karosérie k sebe priliehajú.

5. Odhaľte falošné doklady

Predajcovia často cenu automobilov navyšujú  falšovaním ich údajov prvej registrácie. Zmenené údaje v dokladoch možno overiť na kódoch, ktoré sa nachádzajú na sklách, bezpečnostných pásoch, nádobkách prevádzkových kvapalín a ďalších dieloch automobila. 

Ísť späť